ECDL
Sonya 2008.06.04. 16:33
1. TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol)
Az Interneten hasznlt protokollok olyan csoportja, ami lehetv teszi az eltr hardverfelpts s opercis rendszer szmtgpeket tartalmaz, egymssal sszekapcsolt hlzatok kzti kommunikcit. A kommunikcis szabvnyokat s a hlzatok sszekapcsolsra s az adatforgalom irnytsra vonatkoz elrsokat is tartalmazza.
2. HTTP (Hypertext Transfer Protocol)
A web szmra kialaktott kommunikcis szabvny, amely a hiperhivatkozsos dokumentumok gyors s hatkony megjelentsre szolgl. /A bngszk ltal hasznlt egyik protokoll./
3. Hiperhivatkozs/ hiperlink
A hiperhivatkozs a hipertext-szvegekben egy szvegrsz (ltalban alhzott s szines) vagy kp, amelyre kattintva elrhetnk egy fjlt, annak egy adott pontjt vagy a web egy adott HTML-lapjt. A hiperhivatkozsnak van egy szmunkra nem lthat rsze is, ez pedig egy cm, ahov a hivatkozs segtsgvel ugorhatunk, HTML-lap esetn egy URL-cm.
4. Honlap
Klnbz szervezetek, intzmnyek stb. az Interneten lapokba rendezve jelentik meg az informciikat. Ezek kztt a lapok kztt hiperhivatkozsok segtsgvel szrfzhetnk. A honlap ezeknek a kezdlapja.
5. URL (Uniform Resource Locator – egysges erforrsazonost)
A szmtgpes hlzatokon a kpek, animcik, szvegek erforrsknt jelennek meg. Az erforrsokat egyrtelmen azonost cmet URL-nek nevezzk. Az URL felptse: protokoll.erforrs helye/llomnynv
protokoll – a megjelents mdja
erforrs helye – a szmtgp azonostja
llomnynv – elrsi t + llomnynv
6. Internet
A szmtgpes hlzatok olyan laza hlzata, amelyben a szmtgpek az egyms kztti kommunikciban a TCP/IP-t hasznljk, vagyis ezek a hlzatok egymshoz csatlakozva egyttesen alkotjk az Internetet. gy az egyes hlzatok erforrsait tvoli hlzatok szmtgpein keresztl is fel lehet hasznlni. A kapcsolds klnbz kommunikcis kzegeken keresztl (telefonvonal, optikai kbel, mhold, stb.)trtnhet. Az Internetnek klnbz szolgltatsai lteznek (pl. FTP, WWW, Gopher, elektronikus levelezs, stb.)
7. WWW (World Wide Web)
Az Internet egyik szolgltatsa (nem azonos vele!!!). Egy kliens-szerver alkalmazs, az informci-megosztsnak, hlzati szolgltatsok ignybevtelnek s biztostsnak egy egysges keretrendszereknt foghat fel.
8. FTP (File Transfer Protocol)
Az Internet egyik szolgltatsa. Segtsgvel kt, az Internetre csatlakoz szmtgp kztt llomnyokat msolhatunk. Ehhez az egyik gpnek be kell jelentkeznie a msik gpre. A bejelentkez gp lesz az gyfl, a msik a kiszolgl. (llomny-tviv protokoll.)
9. Internetszolgltat (ISP – Internet Service Provider)
Olyan vllalkozsok, amelyek a felhasznlk szmra biztostjk az Internet-hozzfrst.
10. Webcmek felptse
protokoll://kiszolgl/dokumentum cme
protokoll – az erforrs elrsre szolgl protokoll
kiszolgl – a kiszolgl egyedi azonostja (IP-cm, vagy az ehhez hozzrendelt domain-nv)
dokumentum cme – kt rszbl ll: az elrsi tvonalbl s az llomny nevbl
11. Webbngsz (Browser)
Olyan program, amely grafikusan megjelenti a weblapok informciit, kpes adatok letltsre a webhelyekrl s a hiperhivatkozsok hasznlatval egyszer mozgst biztostani az egyes oldalak kztt.
12. Cookie-k („stik ~ stemnyek”)
Bizonyos weblapok letltsekor a weblap szolgltatja kis fjlokat helyezhet el a gpnkn, ami a mi szemlyes azonostsunkra szolgl. Ez a kis fjl tjkoztatja a szolgltatt, hogy a felhasznl mr jrt az adott weblapon. Ezek tartalmazhatjk szemlyes belltsainkat, gy ksbbi bejelentkezskor nem kell jra megadni bizonyos informcikat. Id takarthat meg vele. A cookie-k fogadst (engedlyezs, tilts, rkrdezs) bellthatjuk az Eszkzk | Internetbelltsok-nl.
13. Vdett webhely
Ha egy weboldalt csak regisztrlt felhasznlk tekinthetik meg, vdett webhelynek minslnek. A regisztrci sorn bizonyos adataink megadsa utn a lap zemeltetje dnti el, hogy a jogosult felhasznlk krbe lphetnk-e. Ha igen, akkor a tovbbiakban azonostnk s jelszavunk megadsval jelentkezhetnk be az oldalra.
14. Digitlis tanstvny
Biztonsgos adatkldsi md bizalmas informcik tvitelre. A biztonsgos adatcserhez rendelkeznnk kell egy tanstvnnyal, amihez kt kd tartozik: egy nyilvnos kulcs s egy szemlyes kulcs. A szemlyes kulccsal vissza tudjuk lltani a nyilvnos kulccsal kdolt informcit. Az informci a nyilvnos kulccsal kdolt vltozatban kerl fel az Internetre, azt csak a szemlyes kulccsal tudja a felhasznl visszafejteni. A tanstvnyokat korltozott idtartamra szoktk csak killtani.
Vagyis, ezeket az informcikat kdolt formban mindenki elrheti, de visszafejteni csak a szemlyes kulccsal lehet.
15. Tzfal
Az Interneten a kretlen adatok ramlsnak megakadlyozsra szolgl a tzfal. Ez egy olyan biztonsgi program, amely korltozza s szablyozza az Internetrl a gpnkre illetve a gpnkrl az Internetre kerl informcikat. A tzfal megvizsglja az sszes thalad zenetet, ellenrzi azok forrs- s clcmeit. Ha olyan helyrl kezdemnyeznek adatforgalmat, amely fel mi nem kezdemnyeztnk adatkapcsolatot, azokat a krelmeket a tzfal sz nlkl elutastja. Ezek all azok az adatforgalmak kivtelek, amelyeket engedlyeztnk a szolgltatsok kztt.
16. A hitelkrtyk Internetes hasznlata
A biztonsgos webhelyek a bngsznknek kldenek egy tanstvnyt. Ha ilyen hellyel kerlnk kapcsolatba, akkor a bngsznk llapotsorban egy lakat jelenik meg. Az ilyen biztonsgos helyekre nyugodtan kldhetnk informcikat s bonyoldhatunk tranzakciba, az ilyen helyen nem kell attl flnnk, hogy a krtynk azonostjhoz illetktelenek is hozzfrhetnek. Ha nem biztonsgos helyre kldjk adatainkat, a bngsz figyelmeztetst kld errl.
17. Keresgp
Specilis internetes szolgltats. Kt csoportja van: az adatbzis alap vagy kulcsszavas keresk (heurisztikus keresk) illetve a katalgus alap keresk (tematikus keresk).
Adatbzis alap vagy kulcsszavas keresk
Adott idkznknt vgigbngszik az Interneten fellelhet dokumentumokat, a benne lv szavakat indexelik s kigyjtik egy adatbzisba. Az oldalakon lv hivatkozsokat kvetve feltrkpezik azokat a dokumentumokat, amelyre hivatkozs trtnt.
Katalgus alap keresk
A kiszolgl (a honlapok!) szerkeszti ltal kigyjttt s rendszerezett hivatkozsok gyjtemnye. Felptse hasonl a szmtgpen hasznlt knyvtrszerkezethez (innen a neve). A nyit oldalon kategrik tallhatk, amelyek tovbbi alkategrikat tartalmaznak. A tematikus kerest a rendszer zemelteti tartjk karban, de a weboldalak szerkeszti is hozzfzhetik lapjaikat a rendszerhez.
18. Digitlis alrs
A felhasznl beszerezhet egy tanstvnyt, amely tartalmaz egy „nyilvnos kulcsot” s egy „szemlyes kulcsot”. A nyilvnos kulcsot a partnerek rendelkezsre bocstja. A partner a levelt ezzel a kulccsal titkostja, s gy kldi el a felhasznlnak, aki a szemlyes kulcsval vissza tudja kdolni a levelet. A levl titkostsra szolgl.
19. CACHE
Gyorsttr. A leggyakrabban betlttt oldalakat trolja. Ha ezek kzl az oldalak kzl akarjuk a bngsznkbe betlteni valamelyiket, azt innen tlti be, nem az eredeti forrshelyrl. Ezzel lervidl az informci megjelentsi ideje a bngsznkben, viszont ha azta vltozs volt a lapon, az nem jelenik meg. (FRISSTS!)
|